V Česku budou s duševním zdravím maminek pomáhat porodní asistentky. Díky novému kurzu

9. 4. 2025, KLECANY – První porodní asistentky během března a dubna absolvovaly zcela nový kurz, díky kterému získaly odbornou způsobilost v oblasti péče o duševní zdraví žen v těhotenství a po porodu. Péče v porodnicích se tak v České republice může posunout na zcela novou úroveň.

Až každá pátá žena zažije v těhotenství nebo po porodu příznaky duševní nepohody, deprese nebo úzkosti. Systematická péče o duševní zdraví v tomto krásném, ale náročném období v Česku dlouho chyběla. Tuto situaci již několik let mění tým vědců z Centra perinatálního duševního zdraví z Národního ústavu duševního zdraví. Vytvořili projekt Perinatal, který se zaměřuje na screening možných duševních obtíží u žen v těhotenství a po porodu a možnostech následné podpory. Tento screening je aktuálně dostupný v 37 porodnicích po celé ČR a možnosti péče se nyní výrazně rozšiřují. Odborníci z Centra perinatálního duševního zdraví totiž připravili unikátní kurzy pro porodní asistentky, které díky nim mohou získat odbornou způsobilost v oblasti duševního zdraví. Obdobný kurz i specializace v Česku doposud chyběly. 

„Kurzy jsou určeny porodním asistentkám, které mají alespoň dvouletou praxi. Získají odbornou způsobilost v oblasti podpory duševního zdraví těhotných a žen po porodu a osvojí si řadu nových dovedností: od provedení a vyhodnocení screeningu psychosociálních rizik po přípravu podpůrného plánu pro ženy, které se léčí například s psychotickým onemocněním,“ popisuje MUDr. Antonín Šebela, Ph.D., vedoucí Centra perinatálního duševního zdraví NUDZ. Porodní asistentky se specializací na duševní zdraví se tak stanou důležitým článkem multioborového týmu, který pečuje o duševní zdraví těhotných a žen po porodu. „Ať již pracují v porodnici, gynekologické ambulanci či v komunitě, mohou být prvními, kdo zachytí případná psychická rizika u žen, poskytnou první podporu nebo ženu nasměrují dále do systému péče,“ dodává doktor Šebela.

Okamžité využití nových znalostí i lepší komunikace

Prvního kurzu, který se konal v Praze a v Plzni, se zúčastnilo 20 porodních asistentek. Lektory přitom velmi potěšilo nadšení prvních účastnic a jejich zapojení do výuky i praxe. 

„Ačkoliv díky své desetileté praxi vím, že je duševní zdraví rodiček důležité, tak jsem doteď neměla možnost se v něm jako porodní asistentka dovzdělávat. Teoretické i praktické dovednosti můžu ihned aplikovat do péče o ženy na šestinedělí,” říká porodní asistentka Markéta Polčíková z FN Brno, Porodnice Obilní Trh. „I když se snažíme rodičky vnímat individuálně již teď, tak mi kurz pomohl zlepšit komunikaci s ženou v psychické krizi, a mohu tak poskytnout profesionálnější psychosociální podporu,” doplňuje svou kolegyni porodní asistentka Helena Zemanová.

„V následujících třech letech chceme díky podpoře Operačního programu Zaměstnanost+ a Evropské unie proškolit každoročně 40 porodních asistentek. Za tu dobu tak bude v Česku 120 porodních asistentek s odbornou způsobilostí v oblasti perinatálního duševního zdraví. Tyto nové kompetence chceme systémově zakotvit, ideálně formou nových výkonů hrazených ze zdravotního pojištění. Porodní asistentka s touto odbornou způsobilostí by tak mohla pracovat se ženou a partnerem průběžně během těhotenství a po porodu, a díky tomu být ideálním poskytovatelem primární psychosociální podpory a včas nasměrovat rodinu na další efektivní péči, pokud by to bylo potřeba. K tomu však zatím máme v ČR, narozdíl od řady jiných států, ještě dalekou cestu,” uzavírá doktor Šebela.

 

Pro další informace, prosím, kontaktujte:

Mgr. Jan Červenka
tiskový mluvčí
E-mail: jan.cervenka@nudz.cz
Telefon:  +420 774 851 335