Startuje první ročník unikátního festivalu Na hlavu. Nabídne kultovní filmy i nejnovější poznatky o duši a mysli
V pražském kině Světozor se 20. - 23. dubna koná první ročník filmového festivalu Na hlavu. Nabídne netradiční spojení projekcí často velice známých filmů s přednáškami, jež filmy představí v novém světle. Kultovní snímky jako Amadeus nebo Trainspotting tak uvidí diváci optikou duševního zdraví a nemoci. Festival zaměřený na téma duševních onemocnění je velice aktuální – tento druh zdravotních obtíží se totiž v současnosti může týkat až čtvrtiny populace.
Amadeus, zdravý spánek a bourání předsudků
Duševní onemocnění jsou častým námětem filmů, avšak většinou je jejich obraz na hony vzdálený tomu, jak lidé skutečně tyto nemoci prožívají a překonávají. Filmy tak mohou podporovat předsudky a stereotypy, a tím posilovat společenské stigma. „Právě předsudky a stigmatizaci lidí s duševním onemocněním chceme formou festivalu překonávat. V zahraničí už podobné akce běží řadu let. Stigmatizaci totiž lidé s duševní nemocí mnohdy považují za větší problém než samotnou nemoc,” říká dr. Miroslava Janoušková, vedoucí skupiny zaměřené na výzkum stigmatizace v Národním ústavu duševního zdraví, který festival pořádá společně s Bakala Foundation. „Rádi jsme se připojili a podpořili vznik festivalu Na hlavu. Dlouhodobě nás téma duševního zdraví zajímá, druhým rokem podporujeme iniciativu našich stipendistů Nevypusť duši,“ říká ředitel nadace Václav Pecha.
Pokud jde o filmy, zájemci se mohou těšit na Amadea od Miloše Formana, u kterého vztah mezi kreativním géniem a duševní nemocí objasní psychiatr prof. Cyril Höschl. Jako další se představí dr. Filip Španiel s filmem Ex Machina a tématem umělé inteligence, ke které dodává, že „dříve nebo později to přijde“. Dále budou následovat filmy V hlavě na téma emocí s doc. Radvanem Bahbouhem, Dva dny, jedna noc o diskriminaci a stigmatizaci lidí s duševním onemocněním s dr. Petrem Winklerem, Pořád jsem to já o Alzheimerově nemoci s prof. Pavlem Mohrem, Proti přírodě o sexualitě s dr. Kateřinou Klapilovou a Mgr. Renátou Androvičovou. Filmový program ukončí prof. Jiří Horáček s filmem Trainspotting o návykových látkách a závislostech. „Kromě samotných filmů a doprovodných přednášek festival nabídne i další možnosti, jak načerpat informace o duševním (ne)zdraví a mysli. Bude možné účastnit se workshopů, které pokrývají celou plejádu témat: od souvislosti jídla s duševním zdravím, přes virtuální realitu až po workshop o tom, jak správně spát,“ doplňuje hlavní organizátor Jiří Pasz.
Nejnovější poznatky shrnuje jedinečná publikace, křest bude na festivalu
V rámci přednášky prof. Höschla bude také pokřtěna unikátní publikace Mozek a jeho člověk, mysl a její nemoc právě od kolektivu autorů Národního ústavu duševního zdraví. „Publikace přináší koncentrovaný pohled na široké spektrum témat, která se týkají nového poznání vztahu mozku a mysli, biologie chování, prožívání a vnímání podstaty sexuality a evolučních kořenů našich partnerských vztahů, mechanismu účinku psychoaktivních látek a problematiky duševních poruch, včetně současných názorů na příčiny jejich vzniku. Pro čtenáře budou asi velmi zajímavé kapitoly věnované nejnovějším poznatkům v oblasti čichu, zpracování času v mozku, evolučním podkladům lidské sexuality a partnerských preferencí, neurobiologii spánku a snů a řada dalších,“ přibližuje jeden z autorů knihy, prof. Jiří Horáček.
Zájemci o festival si budou moci lístky zabezpečit přes stránky kina Světozor v Praze. Cena lístků za filmy je pro dospělé 119 korun a pro děti/studenty/ZTP 89 korun. Specialitou je, že také držitelé Hate Free Občanky si mohou uplatnit stejnou slevu. Vstupné na workshopy pak představuje pro všechny 79 korun.