Nová data o sexuálních odchylkách Čechů! Odborníci z VFN otevírají terapeutické skupiny pro osoby s problematickou sexualitou
25. 11. 2024, PRAHA – Další část průzkumu Národního ústavu duševního zdraví CZECHSEX týkající se parafilních preferencí Čechů a výsledky terapeutického programu Parafilik potvrzují potřebu mezioborové spolupráce v péči o rizikové osoby a jejich blízké. Mezi odchylkami vedou preference pro nekonsenzuální sex. Celkem 8,8 % respondentů uvádí nějakou parafilní preferenci. Potíže způsobuje 30 % z nich, pouze 7 % však vyhledalo odbornou pomoc. Terapeutické skupiny Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN umožňují zajistit včasnou terapeutickou péči pro osoby s parafilií a jsou efektivní strategií pro snižování sexuální delikvence. Průzkum navíc poprvé v ČR přináší data o problematickém sexuálním chování Čechů v online světě.
Celonárodní průzkum CZECHSEX realizoval tým výzkumníků NUDZ a Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN. Probíhal od prosince 2023 do března 2024 a účastnilo se ho celkem 6 669 respondentů. Sběr dat proběhl online formou a osobním dotazováním, reprezentativní vzorek české populace byl zajištěn kvótním výběrem.
Výskyt parafilií, sexuálního násilí a sexuální delikvence online
Z předběžných dat průzkumu CZECHSEX vyplývá, že alespoň jednu ze zjišťovaných parafilních preferencí uvedlo 8,8 % všech respondentů, z toho 11,3 % mužů a 6,4 % žen. Nejčastěji uváděnou parafilní preferencí je biastofilie (4,5 %), dále frotérismus (3 %) a nekonsensuání sadomasochismus (2,7 %). Dalšími sledovanými parafiliemi byly například pedofilie a exhibicionismus. U všech jmenovaných parafilií je výrazně nižší výskyt u žen. „Potíže, které by vyžadovaly podporu a péči a splňovaly by tak kritéria pro diagnostikovatelnou parafilní poruchu podle nového diagnostického manuálu MKN 11, udává 30 % osob s parafilní preferencí. Smutnou zprávou zůstává, že pouze 7 % vyhledalo kvůli svým potížím odbornou pomoc. Důležité je připomenout, že přítomnost parafilní preference neznamená, že se člověk dopouští delikventního chování,“ vysvětluje Mgr. Kateřina Klapilová, Ph.D. (ECPS), vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence NUDZ, hlavní metodik CZECHSEX a garant programu PARAFILIK. Výzkum dále přináší data o osobách v rámci celé populace, které připustily, že se někdy v životě dopustili sexuálního násilí. „Celkem 0,5 % respondentů uvedlo, že byli usvědčeni (zatčeni, obviněni či odsouzeni) ze sexuálně motivovaného trestného činu a 2 % osob také uvedlo, že někdy někoho nutilo k sexuálním aktivitám hrozbami nebo násilím. Tyto údaje kontrastují s vysokými procenty osob, které uvedly zkušenost se sexuálním násilím či nevyžádaným sexuálním kontaktem z pozice oběti. Čísla tak potvrzují, že velká část sexuálně motivovaných činů zůstává neodhalena. Mezi osobami, které udávají, že se dopustily sexuálního násilí, je výrazně více osob neparafilních,“ doplňuje Kateřina Klapilová.
Poprvé v ČR: Data o problematickém sexuálním chování Čechů v online světě
Průzkum CZECHSEX (celkem 6 669 respondentů) přináší v ČR dosud nepodchycená data o výskytu problematického sexuálního chování v online prostoru. Lidé mají nejvíce zkušeností s tím, že jim někdo zaslal nahé fotky nebo videa (39 % osob) nebo s tím, že je o nahé fotky či videa na internetu někdo požádal (31 %). 5,1 % osob uvedlo, že jejich nahou fotografii či video někdo zveřejnil či sdílel online. 11,7 % respondentů vyplnilo, že se v reálném světě setkalo s někým, kdo je oslovil na internetu za účelem sexuálního kontaktu. Ne všechny aktivity se však děly proti vůli těchto osob.
Terapeutická péče programu Parafilik je účinná
Výzkumný tým Sexuologického ústavu VFN a Centra pro sexuální zdraví a intervence NUDZ vytvořil v rámci projektu Parafilik komplexní síť intervencí pro parafilní osoby a osoby ve zvýšeném riziku problematického sexuálního chování. „Cílem projektu bylo vyvinout a aplikovat účinné nízkoprahové služby a podpůrné a psychoterapeutické postupy pro osoby s parafilií, které mají obavy o své sexuální zdraví nebo chování, ale nedopustily se sexuálně motivovaného trestného činu,“ popisuje Kateřina Klapilová. Mezi lety 2019-2023 tak vznikly podpůrné stránky pro cílovou skupinu s poradnou (www.parafilik.cz), krizová linka SexHelp: Parafilik (http://parafiliklinka.cz/ ) a také specializovaný podpůrně-terapeutický program PARAFILIK vyvinutý týmem NUDZ ve spolupráci s významnými zahraničními partnery. Anonymní účastníci pilotní části programu PARAFILIK absolvovali psychoterapeutické intervence po dobu jednoho roku s týdenní frekvencí. Jejich výsledky byly porovnány s problémy osob s parafilií, které nepodstoupily terapeutickou péči a s osobami s parafilií, které se dopustily trestného činu a jsou v soudem nařízeném sexuologickém ochranném léčení. Do programu se zapojilo celkem 150 osob a výzkumníci se zaměřili zejména na vývoj rizikových faktorů pro páchání sexuálně motivovaných trestných činů. „Ze současných dat vyplývá, že u účastníků programu se oproti dalším kontrolním skupinám významně snížilo riziko budoucího výskytu problematického či delikventního chování. Výsledky ukazují, že účast parafilních osob na psychoterapeutické spolupráci může být včasnou strategií pro snižování sexuální delikvence a účinnou zdravotnickou prevencí pro péči o duševní zdraví ohrožených cílových skupin obyvatel,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník, Ph.D. (FECSM), primář Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN. Účastníkům programu se během půl roku také zvýšila kvalita života a snížily problémy spojené s ovládáním sexuálních impulsů.
VFN zajišťuje terapii pro osoby s parafilií bez deliktu jako jediné pracoviště v ČR
Nové terapeutické skupiny Sexuologického ústavu VFN pro pomoc se zvládáním problematického sexuálního chování nabízejí terapeutickou péči osobám s parafilní preferencí a jejich blízkým. Otevření nových skupin tak navazuje právě na program Parafilik a reaguje na aktuální data výzkumu CZECHSEX, která odhalila, že jen nízké procento osob s parafilií skutečně vyhledá odbornou pomoc. „Terapeutické skupiny jsou efektivním nástrojem vysoce specializované péče v oblasti sexuologie, která je však v současnosti přístupná hlavně v rámci ústavně nařízeného sexuologického léčení lidem, kteří se dopustili sexuálně motivovaného deliktu. To se ve VFN nyní snažíme změnit. Odborná péče by měla být dostupná i pro osoby, které chtějí problémy v oblasti sexuálního a genderového zdraví řešit aktivně a samy,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník. Ústav nabízí několik skupin zaměřených na specifické potřeby účastníků – skupinu pro osoby s parafilními preferencemi, skupinu pro osoby s kompulzivním sexuálním chováním (laicky se „závislostí na sexu“) a unikátně i skupinu pro blízké osoby lidí s parafiliemi. „Skupina pro osoby blízké je určena partnerům a rodinným příslušníkům, kteří hledají podporu a informace o tom, jak zvládnout náročnou životní situaci spojenou s tímto tématem,“ dodává Mgr. Leona Šímová, psycholožka a vedoucí terapeutické skupiny pro blízké osoby Sexuologického ústavu 1. LF UK a VFN.