Lidem s psychickými potížemi pomáhají týmy včasné intervence, pomůže i on-line test

Odborné týmy pro včasnou pomoc při psychických obtížích začaly od začátku dubna pracovat ve třech regionech: v Praze 8, v Plzni a v okrese Blansko. Lidé, kteří se potýkají s psychickými obtížemi, tak mohou zdarma využít zcela nový typ služby. Projekt jménem VIZDOM je součástí reformy psychiatrické péče a koordinuje ho Národní ústav duševního zdraví.

Komplexní podpora bez nutnosti čekat 

Nová služba cílí především na lidi, kteří se potýkají s psychickými problémy nově a neví si s nimi rady. Například problémy se spánkem a soustředěním, slyšení hlasů nebo náhlé změny nálady se někdy mohou rozvinout v závažnější psychotické onemocnění. „Naši hlavní snahou je proto nabídnout pomoc co nejdříve, protože včasná pomoc se podle mnoha studií a zahraničních zkušeností ukazuje jako nejúčinnější a nákladově nejefektivnější,“ říká odborný garant projektu Petr Winkler z Národního ústavu duševního zdraví. 

„Týmy včasné detekce a včasné intervence se primárně zaměřují na snížení doby neléčené nemoci a předcházení hospitalizacím. Na rozdíl od služeb ambulantního psychiatra poskytují svým klientům komplexní podporu, navíc bez nutnosti dlouhé čekací doby na první objednání – týmy jsou k dispozici prakticky ihned. Jedinečné je i to, že se program zaměřuje také na vyhledání osob, které jsou v riziku rozvoje závažného duševního onemocnění. Týmy jsou proto v kontaktu s profesionály – praktickými lékaři a učiteli, kteří mohou pomoci osoby v riziku rozvoje zachytit a nabídnout jim pomoc,“ popisuje vysvětluje Mgr. Lucie Kondrátová z Národního ústavu duševního zdraví. 

Konzultace v kavárně nebo u žadatele doma. Zdarma 

Lidé s psychickými problémy si v daných regionech mohou o pomoc zažádat velice snadno. Na webových stránkách www.vizdom.cz naleznou kontakt na příslušný tým a domluví si setkání – to může klidně proběhnout u žadatele doma nebo například v kavárně. Na stejných webových stránkách je také k dispozici jednoduchý anonymní online test, kde si zájemci mohou otestovat, zda u nich aktuálně existuje riziko rozvoje duševního onemocnění a případně nalézt návod, jak dále postupovat. 

Nedílnou součástí celého projektu VIZDOM je i výzkumná část, která má vyhodnotit účinnost nové služby: „Zaměříme se především na kvalitu života podpořených klientů, ale také na to, jestli zavedení nových služeb znamená úsporu pro zdravotně-sociální systém, jako je tomu v zahraničí,“ doplňuje Winkler. Služby včasné intervence jsou jedním z projektů reformy psychiatrické péče, jejímž cílem je přesunout jádro péče o duševní zdraví z psychiatrických nemocnic do přirozeného prostředí klientů. Páteří reformy je vznik Center duševního zdraví, které poskytují zdravotní a sociální služby převážně lidem s chronickým závažným duševním onemocněním. „Zaměření týmů včasné intervence na prevenci a podporu před vypuknutím nemoci a v jejích raných fázích služby Center duševního zdraví vhodně doplňuje. Do budoucna by proto týmy včasných intervencí měly vznikat i v dalších regionech,“ uzavírá doktor Winkler.