Národní ústav duševního zdraví slaví 60. výročí. Otevře své dveře veřejnosti a nabídne popularizační přednášky
Ačkoliv Národní ústav duševního zdraví fyzicky existuje od roku 2015, 15. října oslaví výročí desetinásobné: je totiž přímým pokračovatelem několika významných institucí, které byly klíčové pro vývoj české psychiatrie. Oslavy proběhnou formou dne otevřených dveří a připravena je i vědecká konference s názvem Budoucnost psychiatrie a aplikovaných neurověd. Veřejnosti je určen i pátý ročník populární série přednášek Laboratoř mysli, její nejbližší přednáška proběhne 11. října.
Šest dekád na špici české psychiatrie
„60. výročí slavíme proto, že NUDZ vznikl transformací Psychiatrického centra Praha, jež v rámci právní kontinuity pokračovalo od listopadové revoluce v činnosti a poslání někdejšího Výzkumného ústavu psychiatrického, který byl založen v roce 1961. Jeho prvním ředitelem byl profesor Lubomír Hanzlíček. Hlavním posláním VÚPs /PCP/NUDZ je výzkum v oblasti psychiatrie a přilehlých disciplín. Celých 60 let jde tedy o tutéž instituci – rezortní výzkumný ústav, resp. instituci Ministerstva zdravotnictví,“ vysvětluje profesor Cyril Höschl, který byl od roku 1990 ředitelem Psychiatrického centra Praha a posléze i prvním ředitelem Národního ústavu duševního zdraví. „V NUDZ získalo Česko moderní výzkumně a klinicky orientované centrum poskytující excelentní léčebnou péči a vykonávající vědeckovýzkumnou a vzdělávací činnost v oblasti duševního zdraví. Ústav je také významným způsobem zapojen do rozvoje péče o duševní zdraví v ČR i širším regionu střední a východní Evropy,“ připomíná ředitel NUDZ Petr Winkler.
„Když jsme s významným přispěním Evropské unie budovali NUDZ, představovali jsme si, že původní poslání VÚPs/PCP rozšíříme o významnou a kompetitivní mezinárodní dimenzi a uplatníme v psychiatrickém výzkumu nejnovější poznatky neurověd, neboť právě v nich došlo v posledních dekádách k významnému pokroku. Jsem přesvědčen, že navzdory mimořádně nepříznivým vnějším podmínkám, zejména absenci institucionálního zajištění, se tuto vizi podařilo naplnit měrou vrchovatou, o čemž svědčí nejenom publikace v prestižních mezinárodních časopisech, ale i participace našich pracovníků na mezinárodních fórech a nedávno získaný statut spolupracujícího centra Světové zdravotnické organizace. Významným ukazatelem mezinárodní reputace NUDZ je také zahraniční výměna postgraduálních studentů a mladých vědeckých pracovníků, z nichž někteří naši studenti a zaměstnanci jsou přínosem například pro univerzitu v Cambridge a naopak,“ shrnuje profesor Höschl.
Otevřené dveře, filmový festival i Laboratoř mysli
Národní ústav duševního zdraví se kromě výzkumných aktivit a péče o pacienty zaměřuje i na osvětu a popularizaci duševního zdraví pro laickou veřejnost: oblíbený je filmový Festival Na hlavu, destigmatizační iniciativa Na rovinu nebo například web opatruj.se, kde lidé mohou najít řadu tipů, jak pečovat o své duševní zdraví. Web byl jednou z iniciativ, jíž ústav přispíval ke zvládnutí pandemie covid-19. V popularizačním duchu proběhne i den otevřených dveří pro veřejnost, který v rámci oslav ústav pořádá 15. října. Pro návštěvníky je připravena prohlídka ústavu a řada přednášek předních odborníků. Informace o programu i o tom, jak se na den otevřených dveří zdarma zaregistrovat, naleznou zájemci na www.nudz.cz.
O čtyři dny dříve než den otevřených dveří pokračuje v pražské Městské knihovně oblíbený cyklus přednášek Laboratoř mysli, který se letos dočkal již pátého ročníku. Laboratoř zahájí přednáška profesora Jiřího Horáčka s názvem Struktura vědomé zkušenosti a povaha světa. „Přednáška navazuje a rozšiřuje předchozí přednášku na téma „vědomí“ a vznik vědomé skutečnosti, která zazněla v rámci cyklu Laboratoř mysli 2019. Letos se budeme především věnovat struktuře vědomé zkušenosti a jejímu vztahu k realitě. Rovněž bude diskutováno, jak k řešení těchto otázek může přispět pochopení podstaty duševních poruch a fungování mozku,“ uzavírá profesor Horáček, jehož přednáška proběhne 11. října od 19:00 v prostorách Městské knihovny v Praze.