Festival o duševním zdraví a mysli Na hlavu se letos zaměří na diverzitu. Návštěvníky čeká pestrá nabídka filmů i přednášek odborníků
26. 2. 2024, KLECANY – Národní ústav duševního zdraví, přední české vědecko-klinické centrum v oblasti výzkumu duševního zdraví a onemocnění a neurověd, pořádá 29. 2. – 3. 3. 2024 v Městské knihovně v Praze již osmý ročník oblíbeného Festivalu Na hlavu. Letošním tématem bude diverzita.
„Téma jsme zvolili, protože chceme hledat cesty k tomu, co nás spojuje, i přes naše individuální odlišnosti. Ať už se jedná o odlišnou sexuální orientaci, psychické či jiné onemocnění, rozdílnost v náboženském vyznání, vzezření našich těl, barvě pleti nebo věku, klíčem k tomu spolu vycházet je porozumět sobě samému a nalézt pochopení, respekt a úctu k ostatním lidem,” vysvětluje ředitel Národního ústavu duševního zdraví Petr Winkler. Kromě diverzity festival otevře otázky, jak mluvit o duševním zdraví a představí osobní příběhy lidí se zkušeností s duševním onemocněním. Mezi další témata bude patřit například Alzheimerova choroba, bodyshaming, opuštěnost ve vyšším věku, sebevraždy a pozůstalí, dětské duševní zdraví, autismus, psychedelika nebo transgenerační přenos traumatu.
AI i péče o duševní zdraví dětí
„Novinkou je letos umělá inteligence neboli AI. Meziročně nastal v této oblasti velký boom, i my se jí tedy budeme věnovat, ovšem se zaměřením na oblast duševního zdraví a etiku. Diskusi s předním expertem na toto téma Janem Romportlem a profesorem Jiřím Horáčkem bude moderovat Petr Koubský, redaktor Deníku N pro vědu a techniku,“ popisuje Karolína Mladá, programová hlava festivalu. Oba diskutující společně pracují na mobilní aplikaci, která má dětem pomoci obstát v prostředí sociálních sítí a internetu.
„Festival ve čtvrtek zahájíme Vernisáží výstavy Teryll ART: Psychika v obrazech a dvěma filmy – Blízko a DogMan. Za pozornost rozhodně stojí také poslední film festivalu s následnou diskuzí Jeden život, který zpracovává příběh sira Nicholase Wintona a natáčel se v Praze. S ohledem na alarmující výsledky národního monitoringu duševního zdraví dětí jsme také zařadili workshop pro rodiče s názvem Jak pečovat o dětské duševní zdraví pořádaný organizací Nevypusť duši. Chybět nebude interaktivní seminář se zpěvačkou Ridinou Ahmedovou nebo beseda osobností z médií o tom, jak mluvit o duševním zdraví ve veřejném prostoru,“ dodává Karolína Mladá.
Duševní zdraví se týká každého
Oproti předchozím ročníkům budou tentokrát nově na programu rovnou dvě divadelní inscenace: 3 testry v podání Divadla Šumperk a Love Bombing od pražského Kolektivu Nesladim. „Na diváky se moc těšíme a jsme rádi, že je téma zajímá a že svou účastí přispívají na organizaci destigmatizačních aktivit; myslíme si, že duševnímu zdraví má být věnovaná větší a větší pozornost. Protože se týká každého z nás,“ uzavírá Karolína Mladá.
Festival, který inspiroval obdobné akce i v zahraničí a v roce 2019 získal Národní psychiatrickou cenu profesora Vladimíra Vondráčka, se kontinuálně věnuje různým oblastem duševního zdraví, zejména problematice psychologické a psychiatrické péče, spánku, sexuality, umění, drog, virtuální reality. Dlouhodobě napomáhá diskuzi o duševním zdraví ve veřejném prostoru a zlepšovat tak kvalitu života lidí s duševním onemocněním. Více o festivalu zájemci zjistí na www.festivalnahlavu.cz.
Pro další informace, prosím, kontaktujte:
Pavla Chlebounová
e-mail: pavla.chlebounova@gmail.com
telefon: 725 992 047