Odešel prof. Cyril Höschl, první ředitel NUDZ a výrazná osobnost české psychiatrie
S hlubokým zármutkem oznamujeme, že nás opustil zakladatel a emeritní ředitel Národního ústavu duševního zdraví, prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych. Bylo mu 75 let.
prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych
* 12. listopadu 1949 — † 21. dubna 2025
Profesor Höschl byl mimořádnou osobností české i evropské psychiatrie – uznávaný vědec, pedagog, popularizátor a člověk, který celý svůj profesní život zasvětil péči o duševní zdraví a jejímu přiblížení veřejnosti.
Narodil se 12. listopadu 1949 v Praze. V roce 1974 absolvoval studium všeobecného lékařství na Univerzitě Karlově v Praze. Již během studia získal Cenu za nejlepšího studenta na Fakultě všeobecného lékařství (1973), o rok později obdržel Cenu za nejlepší SVOČ za práci na farmakologii.
V roce 1991 byl jmenován profesorem psychiatrie. Za svoji vědeckou činnost v průběhu let obdržel řadu ocenění.
Od roku 1990 působil jako děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a přednosta Psychiatrické kliniky 3. lékařské fakulty UK. Zároveň byl od roku 1990 ředitelem Psychiatrického centra Praha (PCP), které navázalo na existenci Výzkumného ústavu psychiatrického v pražských Bohnicích.
Od roku 2015 do roku 2021 byl prvním ředitelem Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech, na jehož vzniku se aktivně podílel.
V letech 2007–2008 působil ve funkci prezidenta Asociace evropských psychiatrů (dnes Evropská psychiatrická asociace - EPA), v období 2008–2009 pak na pozici prezidenta Evropské federace lékařských akademií. Mezi roky 2004 a 2011 byl předsedou České lékařské akademie. Byl členem Světové psychiatrické asociace, (WPA), Royal College of Psychiatrists ve Velké Británii, člen výboru European College of Neuro-Psychiatrists. Působil v celé řadě vědeckých rad i profesních organizací.
Obdržel historickou medaili UK za zásluhy o psychiatrii, fakultu a univerzitu. Je laureátem Ceny Arnošta Lustiga za rok 2022 a Hippokratovy ceny v rámci ankety Lékař roku 2023 za dlouhodobou popularizaci psychiatrie a destigmatizaci duševně nemocných. V roce 2024 obdržel cenu Neuron za celoživotní přínos vědě, udělovanou Nadací na podporu vědy Neuron.
Jeho celoživotním tématem bylo propojení duševního zdraví a umění. V NUDZ realizoval pravidelné koncerty klasické hudby v rámci cyklu Umění - Cesta do duše, své obrazy do prostor NUDZ propůjčila také řada výtvarných umělců.
Vzpomínáme s hlubokou úctou na jeho osobnost, práci a lidskost.
Poslední rozloučení proběhne v neděli 27. dubna 2025 ve 13.00 hodin ve Velké obřadní síni Krematoria ve Strašnicích.
