Klinické hodnocení PSIKET_002 - často kladené otázky

O jaký výzkum se jedná?

Studie PSIKET002 je klinické hodnocení, pro které platí stejná pravidla jako při výzkumu nových léčiv. Dohled nad studií mají Státní ústav pro kontrolu léčiv a etické komise. V evropské databázi klinických studií je vedeno pod číslem EUCT: 2024-517747-31-00. K září 2024 studii absolvovalo 6 osob a do konce roku 2026 počítáme s celkovým počtem 60 osob.

 

Co přináší studie účastníkům?

Hlavním přínosem, v případě pozitivního účinku léčby, je pro účastnice a účastníky studie zmírnění deprese a úzkostí, které provází jejich onkologické onemocnění. Účast ve studii také přispívá k získání vědeckých dat o antidepresivním účinku psilocybinu, resp. psilocybinem asistované psychoterapie, která mohou být použita v dalším výzkumu léčby deprese s cílem nalezení vhodné léčby pro další nemocné. Účast ve studii není finančně odměněna.

 

Kdo stojí za studií?

Studii vede prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA, který se výzkumu psychedelických látek věnuje již mnoho let. V týmu studie jsou lékaři různých odborností (psychiatrie, onkologie, aj.), psychologové a psychoterapeuti, koordinátorky studie a další pracovníci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) a nově také z Masarykova onkologického ústavu (MOÚ) v Brně.

 

Co znamená, že studie je zaslepená? Co je aktivní placebo?

Abychom naplnili cíl studie, tedy zhodnocení bezpečnosti, proveditelnosti a efektivity zkoumané léčby, porovnáváme látky s předpokládaným účinkem na depresi (psilocybin a ketamin) s látkou, která na depresi vliv nemá (tzv. aktivní placebo - midazolam). Abychom vyloučili vliv očekávání na výsledky studie, ani účastníci, ani psychoterapeuti či vyšetřující psychiatři nevědí, která ze tří látek byla podána. Midazolam nazýváme aktivním placebem, protože má také určitý vliv na psychiku, je tzv. psychoaktivní.

 

Jak je studie financována?

Zadavatelem studie PSIKET_002CZE je příspěvková organizace Národní ústav duševního zdraví, řízená ministerstvem zdravotnictví ČR. Nejde o komerční studii, ale tzv. akademickou studii financovanou především Agenturou pro zdravotnický výzkum ČR a nadačními fondy PSYRES a Abakus.
 

S jakými organizacemi na studii spolupracujete?

Studii PSIKET_002CZE, stejně jako všechna klinická hodnocení, schvaluje a její průběh kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Na referování účastnic a účastníků do studie spolupracují kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice v Motole, Ústav hematologie a krevní transfuze, Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní nemocnice Plzeň a další zdravotnická zařízení. Dále spolupracujeme s výzkumnou infrastrukturou Czecrin. Na začátku roku 2025 otevíráme druhé výzkumné centrum v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.

 

Je používání psychedelických látek ve studii legální?

Ano. Zodpovědné osoby zadavatele studie a výrobce mají potřebná povolení pro nakládání s omamnými a psychotropními látkami podle současné legislativy. Ketamin a midazolam jsou schválená léčiva. Psilocybin je v současnosti na seznamu látek s velmi omezeným výzkumným a medicínským využitím. Naše studie by spolu s dalším rozsáhlým českým a zahraničním výzkumem měla přispět k získání vědeckých důkazů, na základě kterých bude možné rozhodnout o případném přeřazení psilocybinu mezi látky využitelné v medicínské praxi. Psilocybin pro studii byl vyroben americkou společností Usona Institute podle standardů farmaceutické výroby (GMP).


Proč studii děláme a jaký je její hlavní cíl?

Onkologické onemocnění i jeho léčba bývá náročnou zkušeností, nezřídka spojenou s rozvojem depresivní poruchy (tzv. komorbidní deprese). V současnosti je dostupná řada antidepresiv, psychoterapie a další nefarmakologické přístupy. U části pacientů s tímto typem deprese však tyto metody nepřinášejí  včasný a uspokojivý efekt na zmírnění depresivních příznaků a psychického strádání. Dlouhotrvající deprese pak zásadně snižuje kvalitu života.

V posledních letech bylo získáno mnoho důkazů o tom, že psilocybin (užitý v kombinaci s doprovodnou psychologickou podporou a psychoterapií) může významně pozitivně ovlivnit životní postoje a náladu. Tři nedávné zahraniční studie (Grob et al. 2011, Griffiths et al. 2016, Ross et al. 2016) prokázaly podstatný, rychlý a zároveň dlouhodobý efekt na zmírnění deprese a úzkostí u 60-80 % pacientů s onkologickým onemocněním.

Hlavním cílem této české studie je zhodnotit antidepresivní účinek psilocybinu u osob trpících depresí, která vznikla jako reakce na onkologické onemocnění a srovnat jej s účinkem ketaminu (lék s prokázaným antidepresivním efektem) a midazolamu (lék bez antidepresivního účinku, kontrolní látka).
 

Jak je zajištěna bezpečnost účastnic a účastníků studie?

Bezpečnost a minimalizace rizik pro účastnice a účastníky studie je prioritou a je zajišťována souborem různých opatření. 

Základem jsou pečlivě definovaná vstupní a vylučovací kritéria. Kvůli zvýšenému riziku nežádoucích účinků se studie nemohou účastnit např. osoby s predispozicí k psychotickým onemocněním. Dále není možná účast osob s onkologickým onemocněním, které postihuje centrální nervovou soustavu, osoby s epilepsií, se závažnými poruchami funkce srdce a oběhového systému, jater, ledvin apod. Celkový zdravotní stav účastníka/účastnice je zhodnocen před vstupem do studie a je průběžně sledován. Každý účastník/účastnice má vypracovaný plán užívání, vysazování a opětovného nasazování současně užívaných léků.

Součástí psychoterapeutické přípravy je informování, práce s očekáváním a nácvik řešení nepříjemných situací (např. úzkosti). Také následná integrační psychoterapeutická práce přispívá významně k pochopení, zarámování a využití případných nepříjemných emocí a celého procesu. Terapeuté  studie byli vybráni a vyškoleni, tak, aby měli potřebné znalosti a dovednosti k zajištění psychologické a tělesné bezpečnosti.

Sezení s látkou probíhá v příjemné a pro tento účel vybavené místnosti, s podpůrnou přítomností dvojice terapeutů. Během sezení s látkou je průběžně sledován zdravotní stav účastníků (krevní tlak a tepová frekvence). Lékař je vždy poblíž a k dispozici jsou léky a vybavení pro případ nouze. Během sezení je možné využít nacvičené techniky relaxace a práce s dechem psychologickou podporu terapeutů, předem domluvený podpůrný dotyk, případně využít léky na nežádoucí příznaky. Po odeznění účinků látky a závěrečném hodnocení tělesného a psychického stavu odchází účastník/účastnice domů v doprovodu blízké osoby - pečovatele. Jeden z terapeutů je k dispozici na telefonu po celou noc. Následující den se účastník/účastnice opět potkává s terapeuty na prvním integračním setkání. Po skončení všech integračních terapeutických setkání doporučujeme podle potřeb a zájmu účastníka/účastnice navázat další psychoterapií mimo rámec studie.

 

Jaká jsou rizika účasti ve studii? 

Vzhledem k tomu, že se jedná o výzkum potenciální léčby, není možné zaručit, že účast ve studii povede ke zmírnění příznaků. Ve výše zmíněných zahraničních studiích došlo ke dlouhodobému (v řádu měsíců) zmírnění příznaků deprese a úzkosti u 60-80% osob s onkologickým onemocněním, které absolvovaly psilocybinem asistovanou psychoterapii. V žádné z těchto studií zároveň nedošlo k vážné nežádoucí příhodě (tzv. serious adverse event, SAE).

V PSIKET_002CZE je psilocybin podáván  v dávce 20 mg, ketamin v dávce 200 mg a midazolam v dávce 5 mg. V případě psilocybinu jde o množství, které je řádově vzdálené dávce, která by mohla na lidský organismus působit toxicky. V případě ketaminu a midazolamu jsou dávky o něco nižší, než při běžném klinické použití, tím se také zmenšuje pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků. Zároveň se jedná o jedno nebo dvě podání látky, nikoli o dlouhodobé užívání. Všechny látky používané v této studii (psilocybin, ketamin a midazolam) mají svá specifická rizika akutních nežádoucích účinků, potenciálu závislosti a potenciálních dlouhodobých účinků. Ty jsou popsány v následujícím textu. 

Psychologická rizika krátkodobého charakteru - především během sezení s látkou - spočívají v možné intenzitě prožitku, objevení se nepříjemných emocí jako je úzkost, smutek, hněv a podobně. V dosavadních studiích se takové nežádoucí účinky vždy podařilo vyřešit psychologickou podporou. Nebylo nutné využívat psychiatrickou medikaci pro případ nouze. Působení zkoumaných látek a změněný stav vědomí trvá po 4-6 hodin a odeznívá spolu s vylučováním látky z organismu. 

Další rizika představuje nutné postupné vysazování užívaných psychiatrických léků (antidepresiva, antipsychotika, anxiolytika) před podáním zkoumané látky. To může přinést zhoršení psychického stavu a nežádoucí tělesné účinky.

V průběhu účasti ve studii a terapeutického procesu se mohou objevit témata, která nebude možné dostatečně zpracovat během integračních psychoterapeutických setkání. Ty pak mohou vyžadovat návaznou psychoterapeutickou péči.

 

Je užití psilocybinu bezpečné?

 

Po podání psilocybinu v klinických studiích nebyly dosud reportovány žádné závažné nežádoucí příhody (SAE).  Mezi nezávažné nežádoucí účinky patří přechodné zvýšení krevního tlaku a tepové frekvence, přechodné snížení krevního tlaku,  bolest hlavy, rozšíření zorniček, zvýšení šlachových reflexů, nevolnost, zvracení, třes, závratě, slabost, ospalost, zívání, parestézie (mravenčení, brnění). Tyto somatické nežádoucí účinky jsou většinou mírné až střední a odeznívají s metabolizací látky. 

Mezi akutní psychické nežádoucí účinky patří úzkostné stavy, derealizace a depersonalizace, výjimečně se vyskytuje panika, paranoia někdy až psychotické příznaky. Tyto účinky lze zvládnout psychoterapeuticky, v žádné ze současných klinických studií nebyla nutná  farmakologická intervence. 

Mezi dlouhodobější rizika patří porucha vnímání způsobená užíváním halucinogenů (HPPD, epizody změněného vnímání v období po užití psilocybinu), které však jde zásadně předejít vhodnou přípravou a odpovídajícím prostředím. Potenciál k vyvolání závislosti je u psilocybinu minimální.

 

Jaké jsou možné negativní vedlejší účinky ketaminu a midazolamu?

 

Ketamin je používán jako celkové anestetikum pro diagnostické a krátké chirurgické výkony a v nižších dávkách také pro tlumení bolesti. V současnosti je intenzivně zkoumán jeho antidepresivní účinek. Bezpečnost ketaminu u člověka byla potvrzena více než 30 lety používání v anesteziologii a v dětské anesteziologii. V případě experimentální léčby deprese jsou používány dávky 5-10x nižší než v případě celkové anestezie, které nevedou k navození bezvědomí ani spánku. Užití těchto dávek doprovází přechodné zvýšení krevního tlaku. Podobně jako u psilocybinu se mohou se objevit mírné až střední bolest hlavy, nevolnost, zvracení, slabost, úzkost nebo pocity derealizace a depersonalizace. Opakované dlouhodobé užívání může vyvolat závislost. 

Midazolam je lék ze skupiny benzodiazepinů užívaný ke krátkodobé léčbě nespavosti. Snižuje úzkost a svalové napětí. Ve studii používáme třetinovou dávku oproti standardní spánek vyvolávající dávce. Z nežádoucích účinků mohou být přítomny nepatrné změny funkce srdeční činnosti (snížení krevního tlaku, tepové frekvence), dechové činnosti (dušnost, respirační deprese), gastrointestinální poruchy (nevolnost, zvracení, zácpa, sucho v ústech), psychiatrické poruchy (ospalost, emoční útlum, euforie, snížená lucidita, somnolence, zmatenost, agitace, vyčerpanost), neurologické poruchy (bolesti hlavy, závratě, svalová slabost, ataxie, křeče, dvojité vidění), kožní příznaky (hypersenzitivita, vyrážky). Opakované užívání může vyvolat podobně jako ostatní benzodiazepiny závislost.

 

Ovlivní účast ve studii vývoj mého onkologického onemocnění?

Cílem studie je pouze výzkum léčby deprese a úzkosti, která onkologické onemocnění doprovází. V současné době nemáme dostatek vědeckých poznatků, abychom mohli posoudit, jaký vliv má zmírnění příznaků deprese, úzkosti nebo celková duševní pohoda na prognózu vývoje onkologického onemocnění.

 

Je studie určena pro lidi na konci života?

Studie se účastní osoby v různé fázi onkologického onemocnění. Nemohou se jí ovšem zúčastnit osoby, jejichž zdravotní stav neumožňuje opakované cestování do NUDZ v Klecanech nebo absolvování všech úkonů. Bohužel není určena také pro osoby, kterým nepříznivá prognóza onkologického onemocnění neumožňuje projít celým procesem studie.

 

Jaké vzdělání a kompetence mají psychoterapeuti, kteří účastnice a účastníky ve studii doprovázejí?

Doprovázející dvojici psychoterapeutů většinou tvoří žena a muž. Jeden z dvojice je vždy lékař. Kromě lékařského, psychologického a psychoterapeutického vzdělání má dvojice zkušenosti s prací s lidmi s život ohrožující nemocí a zkušenosti s poskytováním psychedeliky asistované psychoterapie. Všichni psychoterapeuti prošli odpovídajícím školením pro účely této studie, účastní se pravidelných supervizních a intervizních setkání.

 

Je výzkum psychedelik vědecký? Nehraničí s mystikou nebo náboženstvím?

Studie probíhá podle standardních pravidel medicínského klinického výzkumu. Současně se během doprovázející psychoterapie a během sezení s látkou můžeme dotýkat velmi osobních témat jako jsou spiritualita, duchovnost a náboženské přesvědčení. Někteří účastníci/účastnice podobných studií popisují zkušenosti, které překračují běžné vnímání světa a identity. Takové zkušenosti jsou někdy nazývány mystickými a objevují se také spontánně nebo jsou vyvolány nefarmakologickými prostředky. Nedomníváme se, že psychedelický prožitek přináší pomocí “pilulky” automaticky a bez práce moudrost, spojení s posvátným nebo osvícení. Nezdá se být zkratkou v procesu osobního rozvoje nebo duchovní cesty. Ve studii primárně hodnotíme, zda mohou psychedelické látky přinést úlevu od deprese nebo úzkosti. 

 

Kde se můžu dozvědět více informací o psychedelických látkách?

O psychedelických látkách existuje velké množství knih, článků a dokumentů. Aktualizovaný přehled odborné literatury k výzkumům psychedeliky asistované psychoterapie u lidí s život ohrožující nemocí najdete na webových stránkách psypal.org. V dokumentárních filmech „Jak se mění vědomí“ a „A new understanding: The Science of Psilocybin“ jsou představeny také zahraniční výzkumy, kterých se zúčastnily osoby s onkologickým onemocněním.

 

Jak vypadá účast ve studii z pohledu účastníka?

Na začátku probíhá konzultace s ošetřujícím lékařem, který posoudí vhodnost účasti ve studii (vstupní kritéria, kontraindikace, možné benefity a rizika) a podá základní informace. Pak následuje telefonický (screeningový) rozhovor s členem studijního týmu NUDZ. Po oboustranném potvrzení zájmu o účast zveme zájemce na osobní rozhovor a vyšetření psychiatrem v NUDZ. Následuje podepsání informovaného souhlasu. Naše koordinátorky zajišťují praktické záležitosti a domlouvají termíny dalších návštěv. Probíhají přípravná setkání s dvojicí psychoterapeutů, vyplňování dotazníků, případně další vyšetření. Sezení s látkou je celodenní. Pak následují další terapeutická sezení, vyšetření s psychiatrem, vyplňování dotazníků a škál. 

Účast ve studii trvá 2- 3 měsíce, během kterých proběhne cca 8-13 návštěv v NUDZ. Jedna nebo dvě návštěvy jsou celodenní, na ostatní je třeba si vyhradit cca půl dne. Poté je účastník kontaktován jednou za 1-2 měsíce telefonicky po dobu půl roku.

 

V čem spočívá psychoterapeutická příprava?

Hlavní náplní přípravných setkání s terapeuty je navázání dobré spolupráce a důvěry. Probíráme osobní historii, poskytujeme další informace o účincích studijní medikace a zodpovídáme všechny otázky týkající se studie. Trénujeme terapeutické techniky - řízenou imaginaci a dechovou relaxaci, které připravují mysl na neobvyklý prožitek a pomáhají zaujmout v něm roli všímavého pozorovatele. Domlouváme se na způsobech podpory, které může dvojice terapeutů poskytnout.
 

Jak probíhá sezení s látkou?

Sezení s látkou spočívá v podání studijní medikace. Sezení proběhne společně s dvojicí terapetů v jeden den na pracovišti NUDZ ve speciálně zařízené místnosti, která je uzpůsobena pro Vaši bezpečnost a pohodlí. Před vlastním podáním medikace proběhne krátké lékařské vyšetření. Výzkumná medikace bude podávána vždy v dopoledních hodinách, kolem 10:00. Nějakou dobu před podáním medikace je třeba nejíst a nepít. Medikace se podává v tobolkách.

Po celou dobu trvání účinku látky jsou přítomni dva terapeuti, kteří Vás budou provázet zkušeností a zároveň budou sledovat Váš psychický a tělesný stav. Po užití medikace je účastník/účastnice vyzván/a zaujmout pohodlnou polohu vleže nebo vsedě a obrátit pozornost ke svým prožitkům. Jako pomoc poslouží reprodukovaná relaxační hudba. V případě výskytu nepříjemných pocitů jsou terapeuti k dispozici jako emocionální podpora, eventuálně budou moci využít předem domluvený podpůrný tělesný kontakt (např. držení za ruku). Pro vzácné případy velmi silné úzkosti nebo psychologicky nezvladatelné situace může lékař podat léky (anxiolytika nebo antipsychotika) za účelem přerušení účinku studijní medikace. 

Účinek studijní medikace odeznívá za cca 6 hodin. Následuje vyplnění dotazníků a účastník/účastnice spolu s pečovatelem odjíždí domů. Jeden z terapeutů je po celou noc k dispozici na telefonu. Následujících 24 hodin od podání studijní medikace nedoporučujeme řídit motorová vozidla, obsluhovat těžké stroje a užívat jiné psychoaktivní látky, včetně alkoholu a konopí.

 

Co člověk pod vlivem psilocybinu a ketaminu prožívá?

Zkušenost tzv. změněného stavu vědomí může být u každého člověka jiná a obvykle těžko popsatelná. Zkušenost užití psilocybinu a ketaminu v této studii je možné obrazně popsat jako ponoření se do vlastního nitra. Jako bychom použili zvětšovací sklo. Myšlenky, emoce, způsob nazírání na svět, pohled na život, na onemocnění nebo na mezilidské vztahy mohou být výraznější, intenzivněji prožívané a uvědomované. Často se mění smyslové vnímání, prožívání času i vlastní identity.

 

Co je náplní následných psychoterapeutických setkání?

Po sezení s látkou následují tři tzn. integrační setkání. Při nich pracujeme na začlenění zkušenosti do běžného života, tak aby byla užitečná a celý proces pomohl posílit zvládání životní situace účastníka/účastnice studie. Hledáme způsoby, jak dále mírnit příznaky deprese a úzkosti.

 

K čemu je otevřená část studie?

Pokud nedojde k dostatečnému a/nebo přetrvávajícímu zmírnění depresivních příznaků 4 týdny po podání studijní medikace, je možné podat studijní medikaci podruhé. V takovém případě nejprve dojde k odslepení, což znamená, že se objasní, která ze tří možných látek byla podána. V případě, že první medikací byl ketamin či midazolam, bude podán psilocybin. V případě, že první medikací byl psilocybin, bude podán ketamin. Otevřená část zahrnuje jedno přípravné setkání, sezení s látkou a další tři integrační setkání. Účast ve studii se touto otevřenou částí prodlouží o cca 5 týdnů.

 

Je možné účast ve studii ukončit nebo přerušit?

Kdykoli v průběhu je možné účast ve studii bez udání důvodu ukončit. Z nezbytných důvodů např. kvůli změně zdravotního stavu může být setkání v jakékoli fázi studie odloženo nebo účast ve studii přerušena.

 

Můžu užívat svoje léky během účasti ve studii?

Všechny léky, které užíváte, posoudíme tak, aby se navzájem neovlivňovaly s psilocybinem, ketaminem nebo midazolamem. Naplánujeme dočasné vysazení těch léků, které nebudete moct užívat po dobu nezbytně nutnou před podáním látek použitých ve studii. Jedná se o antidepresiva, antipsychotika, benzodiazepiny a jiné. V případě potřeby žádáme Vašeho ošetřujícího lékaře také o úpravu léčby bolesti. Užívání všech léků vždy posoudí individuálně psychiatr, ošetřující lékař, případně klinický farmaceut z hlediska zajištění bezpečnosti a maximálního možného komfortu pro účastníky studie.

 

Můžu pokračovat v psychoterapii během účasti ve studii?

Vítáme zájemce o studii, kteří aktuálně navštěvují systematickou psychoterapii. Zkušenost s psychoterapií a ochota pracovat na sobě podle nás zvyšují pravděpodobnost, že člověk bude mít prospěch i z psychedeliky asistované psychoterapie. Je také skvělé, pokud může účastnice/ účastník navázat na studii následnou psychoterapií. Ovšem z metodologických důvodů klinického hodnocení musí být psychoterapie přerušena na dobu terapeutické části studie: 3 přípravná setkání, sezení s látkou, 3 integrační setkání – cca 6 týdnů (v případě pokračování v otevřené části studie pak dalších 5 týdnů). Situaci každého účastníka studie pak posuzujeme individuálně. Osobní prospěch účastníků je nadřazený vědeckým cílům.

 

Jak se mohu přihlásit do studie?

Je třeba oslovit Vašeho ošetřujícího lékaře (onkolog, interní lékař, paliativní lékař, praktický lékař). Lékař posoudí Váš zdravotní stav a zhodnotí, jestli splňujete podmínky pro účast ve studii. Ty jsou nastaveny na základě účelu studie a zároveň tak, aby zajistily maximální míru bezpečnosti. Ošetřující lékař poté kontaktuje tým studie. Za tuto spolupráci na studii dostává lékař honorář 1000 Kč při zařazení zájemce do studie.

 

Jak se dostanu do Národního ústavu duševního zdraví?

NUDZ sídlí v Klecanech, 5 km severně od okraje Prahy, na adrese Topolová 748. U budovy se nachází 5 vyhrazených parkovacích stání pro osoby se zdravotním postižením. Trasa od vyhrazených parkovacích stání ke vstupu do budovy je bezbariérová. V blízkosti se nachází zastávka pražské MHD s názvem „Klecany, U Hřbitova“, kde staví autobusy 371 a 374. Trasa od zastávky ke vstupu do budovy je bezbariérová o celkové délce cca 300 m s mírným převýšením do kopce. Koordinátorky studie rády pomohou s plánováním cesty a vyzvednou Vás na recepci.