JA PRISM: Prevention oriented RIghts-based approach to Support Mental health in vulnerable population groups (101233316)

Základní informace

Řešitel: Mgr. Alexandr Kasal, PhD.
Hlavní příjemce: : ASOCIACIÓN INSTITUTO DE INVESTIGACIÓN EN SISTEMAS DE SALUD-BIOSISTEMAK
Spolupříjemce: NUDZ a 55 partnerů
Doba řešení: 01. 08. 2025 - 31. 07. 2028
Rozpočet celkem: 2 891 408 Kč
Rozpočet NUDZ: 2 891 408 Kč
Podpořil/a: ​​​​​​​EC

Anotace

Společná akce JA PRISM (Joint Action Prevention oriented RIghts-based approach to Support Mental health in vulnerable population groups) si klade za cíl snížit zátěž duševních onemocnění, přičemž se zaměřuje zejména na zranitelné skupiny obyvatelstva. Tohoto cíle chce dosáhnout podporou duševního zdraví, účinnou prevencí duševních problémů a zlepšením přístupu k léčbě a službám v oblasti duševního zdraví napříč členskými státy EU a přidruženými zeměmi. Projekt podporuje přenos a zavádění osvědčených a slibných praxí do nových kontextů.
JA PRISM usnadní implementaci tří konkrétních praxí, které mají jasný přístup založený na lidských právech a zaměřují se na zranitelné skupiny, jako jsou děti a dospívající, senioři, migranti, uživatelé návykových látek a lidé s duševními onemocněními.

Podle preferencí a priorit členských států budou přenášeny následující praxe:

  • Prevence sebevražd (program BIZI)
  • Řešení osamělosti seniorů (program Circle of Friends – Kruh přátel)
  • Podpora emoční pohody dětí a mladých lidí (program Act, Belong, Commit – Jednej, Příslušej, Zavazuj se)

Aktivity JA PRISM jsou rozděleny do 7 pracovních balíčků (WPs): čtyři průřezové (koordinace a řízení, komunikace a šíření informací, evaluace a udržitelnost) a tři technické, z nichž každý se zaměřuje na přenos jedné z vybraných praxí.

Celkově se JA PRISM uskuteční na 56 implementačních místech:

  • 11 míst získá přehled o metodách a praxích (bez plánovaného zavedení),
  • 31 míst spustí malé pilotní projekty,
  • 14 míst zahájí velké implementace.

Projekt JA PRISM si klade za cíl zvýšit povědomí a znalosti o přístupech orientovaných na lidská práva, posílit postavení a kvalitu života zranitelných a sociálně znevýhodněných skupin, a transformovat veřejné zdravotnické služby a politiku směrem k preventivnímu, komplexnímu přístupu k duševnímu zdraví.