Neurální prediktory terapeutického úspěchu transkraniální magnetické stimulace mozku u obsedantně-kompulzivní poruchy (MASCOD) (NW25-04-00023)
Základní informace
Řešitel: doc. MUDr. Monika Klírová, Ph.D.
Hlavní příjemce: NUDZ
Spolupříjemce: n/a
Doba řešení: 01.05.2025 - 31.12. 2028
Rozpočet celkem: 12 960 000,00 Kč
Rozpočet NUDZ: 12 960 000,00 Kč
Podpořil/a: Agentura pro zdravotnický výzkum České republiky (AZV)
Anotace
Účinných léčebných strategií pro obsedantně kompulzivní poruchu (OCD) rezistentní na léčbu (TR) je značný nedostatek a je zapotřebí alternativ, které by rozšířily tuto omezenou nabídku možností léčby. Nedávno byla doporučena hluboká transkraniální magnetická stimulace (dTMS) mediální prefrontální kůry (mPFC) jako intervence první volby u TR-OCD, konkrétně pro OCD rezistentní na inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. Stále však není jasné, kteří pacienti mohou mít z této léčby prospěch.
Účelem navrhované studie je zjistit, jak je účinnost mPFC-dTMS schválené FDA u pacientů s OCD ovlivněna elektrofyziologickými a zobrazovacími nálezy před léčbou, přičemž konečným cílem je poskytnout klinikům více informací o indikacích mPFC-dTMS při léčbě těchto pacientů. Úspěšné prokázání těchto informací by znamenalo, že lékaři by mohli indikovat mPFC-dTMS u pacientů s očekávanou účinností dTMS. Aby se lékaři mohli na základě literatury a sekundární analýzy výsledků této studie informovaně rozhodovat o volbě léčby, bylo by cílem této studie předběžně určit, zda lze na základě apriorního neurozobrazovacího nebo elektrofyziologického diferenciálního prediktoru pro mPFC-dTMS určit vhodné pacienty pro tuto léčbu. Ve dvojitě zaslepené, randomizované, placebem kontrolované studii budou mapovány behaviorální (Y-BOCS), strukturální (MRI) a funkční změny mozku (EEG, fMRI) po léčbě a ve vztahu k odpovědi na léčbu v oblastech souvisejících s patofyziologií OCD. Plánujeme zařadit 75 pacientů s diagnózou OCD (60 aktivní dTMS; 15 sham). Projekt navazuje na naši předchozí práci a pilotní údaje zkoumající neurobiologické změny při léčbě OCD (OCDEM) a pilotní studii zkoumající účinek mPFC-dTMS v léčbě OCD. Konečným cílem projektu je přispět k optimalizaci léčby OCD a přispět k uvedení mPFC-dTMS do klinické praxe.
Hlavním záměrem projektu je objasnění účinku hluboké repetitivní transkraniální magnetické stimulace (dTMS) mediálního prefrontálního kortexu (mPFC-dTMS) u pacientů s obsedantně kompulzivní poruchou (OCD) a identifikování neurofyziologických faktorů, které mají u těchto pacientů kauzální souvislost s refrakcí vůči mPFC-dTMS. V projektu vycházíme z předpokladu strukturálních a funkčních změn, které byly v řadě studií zjištěny u pacientů s OCD. U pacientů byl ve srovnání se zdravými jedinci popsán menší objem struktur mediální frontální kůry a funkční změny, zahrnující mediální frontální kůru, mezi které se řadí alterovaná funkční konektivita mezi ventromediální prefronální oblastí a striatem a odlišná amplituda elektrického potenciálu ERN (error-related negativity) jako odpověď na chybový výkon. Předpokládáme, že redukovaná tloušťka vybraných podoblastí mediální frontální kůry, např. ACC (anteriorní cingulární kortex), bude přítomna u nonrespondentů rTMS léčby již před zahájením léčby a nonrespondenti, na rozdíl od respondentů, neprokážou plastické změny ve struktuře mozkové kůry a amplitudové změny ERN po 6- týdenní léčbě, které u respondentů budou přítomny. Předpokládáme také, že pokles OCD symptomů u respondentů bude souviset s amplitudovým poklesem ERN, procentuálním nárůstem šedé hmoty ve vybraných oblastech mediální frontální kůry a se změnami funkční konektivity.