BRAINSCAPE - Mezisektorová spolupráce pro rozvoj nových technologií v psychiatrii - precizní medicína a nové terapie (CZ.02.01.01/00/23_020/0008560)
Základní informace
Řešitel: prof. MUDr. Pavel Mohr, Ph.D.
Hlavní příjemce: NUDZ
Spolupříjemce: Ústav Informatiky AV ČR, Essence Line s.r.o., Anume s.r.o.
Doba řešení: 01.01.2025 – 31.12.2028
Rozpočet celkem: 96 982 185,35 Kč
Rozpočet NUDZ: 50 562 996,99 Kč
Podpořil/a: Spolufinancováno EU a MŠMT z Operačního programu Jana Amose Komenského
Anotace
Schizofrenie (SZ) je komplexní neuropsychiatrické onemocnění, které hluboce ovlivňuje životy pacientů a jejich blízkých. Projekt BRAINSCAPE přináší nový přístup k výzkumu a terapii SZ, využívající kombinaci precizní a personalizované medicíny. Klíčovou složkou projektu je propojení stratifikace onemocnění s identifikací biomarkerů za podpory moderních technologií a unikátního biorepozitáře ESO – jednoho z nejrozsáhlejších světových multimodálních zdrojů dat zaměřených na rané fáze SZ. Biorepozitář ESO, spravovaný Národním ústavem duševního zdraví (NUDZ), zahrnuje přes 1 600 fenotypizovaných vyšetření obsahujících multimodální data, jako jsou MRI, EEG, neuropsychologické testy a omické technologie.
Jedním z hlavních cílů projektu je identifikace biomarkerů pomocí pokročilých multi-omických technologií zahrnujících genomiku, transkriptomiku, proteomiku a metabolomiku. Tento přístup zprostředkuje hlubšího porozumění patogenezi schizofrenie, přesnější diagnostiku a predikci průběhu onemocnění a umožní rozvoj cílené farmakoterapie.
Součástí projektu BRAINSCAPE je vývoj analytické IT platformy BRAINSCAPE CAD, která bude integrálním nástrojem pro personalizovaná klinická rozhodnutí. Tato platforma, obohacená o nově identifikované biomarkery, poskytne stratifikaci schizofrenie do neurobiologických podtypů. Prostřednictvím pokročilých algoritmů strojového učení a analýzy podobností mezi pacienty umožní systém predikovat riziko relapsu, kognitivního deficitu nebo odpovědi na léčbu. Platforma poskytne lékařům klíčové informace pro optimalizaci terapeutického plánu a zásadně zvýší kvalitu zdravotní péče.
Další inovativní aspekt projektu představuje implementace telemedicínských řešení, která umožní nepřetržité sledování zdravotního stavu pacientů, predikci rizika relapsu a včasnou intervenci. Webové rozhraní bude poskytovat lékařům ucelený přehled o aktuálním zdravotním stavu a dlouhodobých prognózách pacientů, čímž podpoří inovativní přístup k ambulantní péči.
Projekt BRAINSCAPE přináší inovace do diagnostiky a terapie schizofrenie díky propojení výzkumu biomarkerů, analytických platforem a telemedicínských nástrojů. Tím usiluje o zlepšení péče o pacienty s tímto složitým onemocněním. Zároveň nabízí potenciál stát se inspirací pro podobné přístupy v terapii dalších neuropsychiatrických poruch a přispět k rozvoji moderní medicíny. Tato řešení mohou najít uplatnění i v širších oblastech zdravotní péče.