Sociálně-kulturní determinanty dopadu cirkulace reprezentací na lidskou mysl a možnosti remediace (CZ.02.01.01/00/23_025/0008715)

Základní informace

Řešitel: prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA
Hlavní příjemce: Národní ústav duševního zdraví
Spolupříjemci: ÚI AVČR, PSÚ AVČR, FF ZČU
Doba řešení: 1.1.2025 – 31.12 2028
Rozpočet celkem: 141 013 657,02 Kč
Podpořil/a: MŠMT v rámci výzvy programu OPJAK: SPOLEČENSKÉ A HUMANITNÍ VĚDY: ČLOVĚK A LIDSTVO V GLOBÁLNÍCH VÝZVÁCH SOUČASNOSTI

Anotace

Projekt se zabývá současnými výzvami spojenými s negativním dopadem cirkulujících reprezentací digitálního ekosystému na individuální psychiku a chování společnosti. Cílem je poskytnout multidisciplinární program analýz mechanismů maladaptivních reprezentací. Obsahuje tři záměry studující dopad mediálních reprezentací na jedince a následně na společnost. Tyto analýzy poskytují empirický podklad k tvorbě a hodnocení remediačních strategií cílených na nejproblematičtější domény globálních jevů.

Projekt řeší problematiku role cirkulujících reprezentací v dopadu globálních jevů jako jakými jsou např. volatilní ekonomické prostředí a inflace, terorismus, hrozba vojenského konfliktu, riziko opětovné pandemie, klimatická změna, migrace, politická polarizace, problémová kybersexualita, manipulativní narativy a desinformace. Společným důsledkem těchto výzev je vysoká míra individuálně pociťovanénejistoty a stresu, které mají za následek nárůst duševních onemocnění a pokles wellbeingu obecně. Na pocitu nejistoty (a odvozených jevů) se podílí maladaptivní mediální reprezentace (např. dezinformace a konspirační teorie). Výsledkem je ideová a politická polarizace, názorová rigidita, nárůst extremismu a další celospolečenská rizika.

Budování společenské odolnosti vůči uvedeným výzvám vyžaduje hlubší poznání změn epistemického procesu ve stávajícím digitálním ekosystému. Ten je charakterizován bezprecedentní cirkulací reprezentací, tedy obrazo-textů mediálních obsahů, které přenášejí a utvářejí kolektivní reprezentace s celospolečenským dopadem.

Předkládaný projekt odpovídá na současnou a bezprecedentní výzvu spojenou s negativním dopadem cirkulace materiálních reprezentací na prožívání a chování jedince i společnosti. Přináší ucelený program analýzy a odvozené remediace uvedených dopadů. Řešení problematiky nezbytně vyžaduje interdisciplinární přístup, proto tým zahrnuje experty v oblasti humanitních a společenských věd (psychologie, antropologie, sociologie, filozofie, politologie, duševní zdraví, mediální studia), doplněný o odborníky v oblasti kognitivní neurovědy, psychiatrie, výpočetní vědy a analýzy komplexních systémů.

Cíle projektu

Cílem projektu Sociálně-kulturní determinanty dopadu cirkulace reprezentací na lidskou mysl a možnosti remediace je:

  • realizace naplánovaných výzkumných záměrů prostřednictvím KA2 budou realizovány studie dopadu reprezentací na jedince a psychologických vulnerabilit podmiňující toto působení (VZ1), celospolečenský dopad cirkulace reprezentací včetně aktuálních problémových oblastí (VZ2). Výstupy pak budou aplikovány ve vývoji a testování remediačních programů (VZ3), které budou realizovány během projektu. Výsledky budou publikovány v nejméně 152 odborných článcích, knihách, či kapitolách a prezentovány na 152 odborných akcích;

  • tvorba/rozvoj excelentního výzkumného týmu, konkrétně: rozvojem personálních kapacit a vybudováním ekosystému propojených interdisciplinárních týmů v rámci SHUV obor prostřednictvím KA2 bude do týmu dlouhodobě zapojeno 28 juniorních výzkumných pracovníků. Zapojení 38 seniorních výzkumníků a členů odborného týmu podpoří rozvoj odborných kompetencí celého týmu.

  • navázání nové mezinárodní spolupráce prostřednictvím KA2 a KA3 bude navázáno/rozvíjeno během projektu nejméně 15 spoluprací se zahraničními institucemi, podložených memorandem nebo obdobnou smlouvou.

  • posílení internacionalizace, konkrétně: prostřednictvím KA2 a KA3 bude realizováno 63 zahraničních cest členů týmu na mezinárodní odborné akce. Bude podáno nejméně 9 projektů mezinárodních vědeckých grantů. Podpořenými subjekty bude vytvořeno minimálně 76 publikací se zahraničními spoluautory. Bude zapojen minimálně 1 zahraniční pracovník.

  • pořízení přístrojového a infrastrukturního vybavení nezbytného k realizaci výzkumných záměrů prostřednictvím KA4 bude během realizace projektu pořízeno HW a SW vybavení potřebné pro plánovaný sběr dat a experimenty, rozšířeno vybavení laboratoře virtuální reality a audiovizuální místnosti.

  • realizace mobilit vedoucích k internacionalizaci výzkumného týmu prostřednictvím KA3 bude uskutečněno 14 výjezdových mobilit během realizace projektu.